Jeśli chcesz mieć dość czasu, by zobaczyć wszystkie atrakcje turystyczne, a przy tym nie spieszyć się, wypocząć, pospacerować, zdecyduj się na pobyt z noclegiem.
Hotel Azzun na Mazurach to wygodne noclegi z wyżywieniem, orientalne SPA i baza do zwiedzania najciekawszych miejsc w regionie. A mapa atrakcji na Mazurach jest usiana wyjątkowymi miejscami.
Wilczy Szaniec — kwatera główna Hitlera w czasie II wojny światowej
Atrakcje i ciekawe miejsca na Mazurach związane są także z tragiczną historią naszego kraju. Miłośników historii, zwłaszcza interesujących się II Wojną Światową, na pewno zainteresuje kwatera główna Hitlera – Wilczy Szaniec.
To największa atrakcja z tego okresu. Żelbetowe bunkry i drewniane schrony, które powstawały od 1941 do 1944 roku, służyły nazistom za bezpieczne schronienie, z którego Hitler kierował swoją armią. Więcej o historii tego miejsca pisaliśmy w artykule o tajemnicach Mazowsza.
Wilczy Szaniec w Gierłoży można zwiedzać z przewodnikiem audio przez cały rok.
Święta Lipka — ozdobna barokowa bazylika z bogatą historią
Podczas zwiedzania Mazur nie można zapomnieć o sakralnych atrakcjach. Ta niewielka miejscowość znana jest już od XV wieku i stanowi kierunek licznych pielgrzymek. Położona jest blisko Kętrzyna, nad jeziorem Dejnowa. Tutejsze Sanktuarium Maryjne każdego roku odwiedza tylu turystów, że jest ono nazywane Częstochową Północy.
Barokowa bazylika zasługuje na uwagę nie tylko ze względu na wyjątkową architekturę, ale także historie, które wiążą się z jej powstaniem.
Będąc w świątyni, zwróć uwagę na rzeźbę — drzewo z portretem Maryi oraz na ruchome organy, które są wyposażone w 4 tysiące piszczałek. Koncerty organowe odbywają się w każdy piątek lipca i sierpnia o godzinie 20.
Na miejscu jest także muzeum, kawiarnia, sklep z dewocjonaliami. Sanktuarium można zwiedzać przez cały rok, ale – w zależności od miesięcy – jest ono otwarte w różnych godzinach.
Podczas zwiedzania z zakonnikiem można nie tylko obejrzeć Bazylikę Najświętszej Maryi Panny, Cudowny Obraz Matki Boskiej, krużganki z freskami, ale także zapoznać się z historią tego miejsca i zobaczyć z bliska słynne organy. To miejsce dla każdego, kto interesuje się ciekawą architekturą i historią regionu.
Rzeka Krutynia — idealne miejsce na spływy kajakowe i pływanie
Rzeka Krutynia wypływa z Jeziora Warpuńskiego na Pojezierzu Mrągowskim, przecina jeziora na Równinie Mazurskiej, a kończy bieg w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Cały kajakowy szlak o długości prawie 102 km prowadzi przez jeziora połączone krótkimi rzeczkami. Wszystkie nazwano właśnie Krutynią.
Trasy są oznakowane i zapewniają niezwykle malownicze widoki od Sorkwit po Ruciane-Nida. Zadbano również o miejsca do wypoczynku, a także posilenia się i skorzystania z noclegów. Na szlaku jest aż 10 stanic wodnych PTTK.
Spływ kajakowy po Krutyni zapewnia relaks z dala od siedzib ludzkich, fantastyczne widoki, ale także daje możliwość obserwowania dzikich zwierząt. Jeśli interesują Cię ptaki, pływając po rzece, wypatruj czapli siwej, bielika i bociana czarnego.
Oczywiście nie musisz od razu porywać się na przepłynięcie 102 km. Możesz wynająć kajak na godzinę czy dwie i wybrać się tylko na jeden odcinek. My polecamy trzynastokilometrowy fragment od miejscowości Krutyń do Ukty, ponieważ uważany jest za najbardziej atrakcyjny. Przekonasz się, że nie bez powodu uważa się, że Mazury to cud natury.
Olsztyn — tętniące życiem miasto z ciekawymi miejscami
Stolicą województwa warmińsko-mazurskiego jest Olsztyn. Warto tutaj zajrzeć, odwiedzając inne atrakcje na Mazurach. Stolica województwa uzyskała prawa miejskie już w XIV wieku.
Na szczególną uwagę zasługuje stare miasto, na które warto wejść przez Wysoką Bramę. W sercu miasta stoi Stary Ratusz, a dookoła można podziwiać kolorowe kamienice i brukowane uliczki. Warto też wybrać się do którejś z tutejszych kawiarni.
Podczas spacerowania po Olsztynie zobacz targ rynny z mozaiką w kształcie ryb oraz Dom Gazety Olsztyńskiej. Najstarszym kościołem w mieście jest Bazylika konkatedralna, a symbolem miasta baba pruska, którą zobaczysz na Zamku Kapituły Warmińskiej. Są tacy, którzy twierdzą, że ma magiczną moc — poczujesz ją, gdy oprzesz się plecami o posąg.
Warto pamiętać, że w Olsztynie żył i pracował Kopernik. W Zamku Kapituły Warmińskiej znajduje się jego narzędzie pracy, którym wykonywał pomiary. W Olsztynie powstało też największe dzieło Kopernika „O obrotach sfer niebieskich”, a także „Traktat o monetach”. W pobliżu zamku stoi pomnik „Ławeczka Kopernika”. W mieście powstało także drugie co do wielkości planetarium w Polsce.
Olsztyn to również miasto dla zwolenników aktywnego wypoczynku – jazdy na rowerze czy spacerowania. Zajrzyj do Parku Centralnego, w którym znajdują się urocze mosty nad rzeką Łyną, ścieżki rowerowe, plac zabaw dla dzieci, eliptyczna fontanna.
W Parku Podzamcze, w którym alejki ciągną się wzdłuż Łyny, można zobaczyć popiersie Kopernika, rzeźby, fontannę i stare wiadukty kolejowe.